Współczynnik giełdowy beta

Marcin
0 0
Read Time2 Minute, 22 Second
Współczynnik giełdowy beta pozwala ocenić, czy akcje spółki zmieniają się szybciej/wolniej w porównaniu z rynkiem.

Współczynnik giełdowy beta. Co to jest?

Spółki giełdowe opisuje się w dużej mierze za pomocą liczb. Jedną z metod dostępnych w tym obszarze jest współczynnik beta. Zdaniem części analityków wskaźnik ten stanowi jedno z najważniejszych narzędzi, jakie stosuje się w analizie przedsiębiorstw na rynku kapitałowym. Dobrze zinterpretowana beta pozwala na ocenę ryzyka inwestycji w daną spółkę. W związku z tym chętnie wykorzystuje się ją w wielu modelach wyceny akcji.

Współczynnik giełdowy beta – podstawowe informacje

Współczynnik beta to wskaźnik określający, w jakim kierunku oraz jak bardzo zmienia się kurs akcji w danego przedsiębiorstwa w zależności od zmian, jakie zachodzą na danym rynku. Tak rozumiany współczynnik beta stosuje się raczej podczas analizy akcji, nie zaś np. ETF, czyli jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Beta pokazuje, czy akcje danej spółki są wrażliwe na zmiany zachodzące na rynku. Zgodnie z ogólnym podejściem niska wartość współczynnika beta oznacza, że akcje spółki są mniej wrażliwe niż na zmiany na rynku, ponieważ ich kurs rośnie/spada wolniej w porównaniu z notowaniami całego rynku. Taki stan rzeczy oznacza, że ryzyko inwestycji, ale także potencjalne zyski finansowe, są niższe.

Wartość współczynnika beta jest obliczana w stosunku do wybranego wskaźnika giełdowego. Zazwyczaj jest to indeks giełdowy kraju, na którego giełdzie jest notowane dane przedsiębiorstwo, w tym na przykład:

  • WIG20 w Polsce,
  • S&P 500 w Stanach Zjednoczonych,
  • FTSE 100 w Wielkiej Brytanii.

Tak rozumiany współczynnik beta jest wyliczany za pomocą metod statystycznych. W tym celu wykorzystuje się m.in. model regresji liniowej. Z jego pomocą możliwe jest oszacowanie, jak mocno zmienia się wartość akcji spółki w stosunku do zmian zachodzących na danym rynku. Wynik otrzymany dzięki tym obliczeniom to inaczej wartość współczynnika beta. W jaki sposób należy ją interpretować? Choć same obliczenia nie należą do szczególnie skomplikowanych, to interpretacja współczynnika beta nie jest trudna:

  • jeśli wartość bety dla przedsiębiorstwa jest wyższa niż 1,0, akcje spółki są bardziej wrażliwe na zmiany na całym rynku. Oznacza to, że inwestycje w akcje danego przedsiębiorstwa są obarczone wyższym ryzykiem (w przypadku negatywnego trendu na rynkach), ale alokowanie kapitału w takie aktywa daje szanse na spore zyski,
  • w sytuacji, gdy wartość bety dla akcji przedsiębiorstwa wynosi mniej niż 1,0, jego akcje są z zasady mniej wrażliwe w porównaniu z zachowaniem się całego rynku. A zatem, inwestycje są mniej ryzykowne, ale trudniej liczyć na dynamiczne wzrosty,
  • beta wynosząca 1,0 oznacza, że akcje spółki reagują w taki sam sposób, jak cała giełda. Praktyka pokazuje jednak, że taka sytuacja jest dość rzadko spotykana.

Współczynnik beta. Podsumowanie

Współczynnik beta jest cennym narzędziem, które warto wykorzystywać podczas przeprowadzania analizy spółki na rynku kapitałowym. Może być ona z powodzeniem wykorzystywana podczas dokonywania wyceny akcji czy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że powinniśmy podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych ograniczać się do bety.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Obuwie robocze dla ochrony w miejscu pracy

Obuwie robocze odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony pracowników na różnych stanowiskach. Wielu zawodów wymaga specjalistycznego obuwia, które zapewnia komfort, trwałość i skuteczną ochronę przed różnymi zagrożeniami. Obuwie robocze jest nieodzownym elementem wyposażenia w branżach takich jak budownictwo, przemysł, gospodarka magazynowa, logistyka i wiele innych. Podstawowym celem obuwia […]
Obuwie robocze

Subskrybuj nas!