Współczynnik giełdowy beta

Marcin
0 0
Read Time2 Minute, 22 Second
Współczynnik giełdowy beta pozwala ocenić, czy akcje spółki zmieniają się szybciej/wolniej w porównaniu z rynkiem.

Współczynnik giełdowy beta. Co to jest?

Spółki giełdowe opisuje się w dużej mierze za pomocą liczb. Jedną z metod dostępnych w tym obszarze jest współczynnik beta. Zdaniem części analityków wskaźnik ten stanowi jedno z najważniejszych narzędzi, jakie stosuje się w analizie przedsiębiorstw na rynku kapitałowym. Dobrze zinterpretowana beta pozwala na ocenę ryzyka inwestycji w daną spółkę. W związku z tym chętnie wykorzystuje się ją w wielu modelach wyceny akcji.

Współczynnik giełdowy beta – podstawowe informacje

Współczynnik beta to wskaźnik określający, w jakim kierunku oraz jak bardzo zmienia się kurs akcji w danego przedsiębiorstwa w zależności od zmian, jakie zachodzą na danym rynku. Tak rozumiany współczynnik beta stosuje się raczej podczas analizy akcji, nie zaś np. ETF, czyli jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Beta pokazuje, czy akcje danej spółki są wrażliwe na zmiany zachodzące na rynku. Zgodnie z ogólnym podejściem niska wartość współczynnika beta oznacza, że akcje spółki są mniej wrażliwe niż na zmiany na rynku, ponieważ ich kurs rośnie/spada wolniej w porównaniu z notowaniami całego rynku. Taki stan rzeczy oznacza, że ryzyko inwestycji, ale także potencjalne zyski finansowe, są niższe.

Przeczytaj:  Projektowanie Ogrodów w Trójmieście: Poznaj wszystkie fakty!

Wartość współczynnika beta jest obliczana w stosunku do wybranego wskaźnika giełdowego. Zazwyczaj jest to indeks giełdowy kraju, na którego giełdzie jest notowane dane przedsiębiorstwo, w tym na przykład:

  • WIG20 w Polsce,
  • S&P 500 w Stanach Zjednoczonych,
  • FTSE 100 w Wielkiej Brytanii.

Tak rozumiany współczynnik beta jest wyliczany za pomocą metod statystycznych. W tym celu wykorzystuje się m.in. model regresji liniowej. Z jego pomocą możliwe jest oszacowanie, jak mocno zmienia się wartość akcji spółki w stosunku do zmian zachodzących na danym rynku. Wynik otrzymany dzięki tym obliczeniom to inaczej wartość współczynnika beta. W jaki sposób należy ją interpretować? Choć same obliczenia nie należą do szczególnie skomplikowanych, to interpretacja współczynnika beta nie jest trudna:

  • jeśli wartość bety dla przedsiębiorstwa jest wyższa niż 1,0, akcje spółki są bardziej wrażliwe na zmiany na całym rynku. Oznacza to, że inwestycje w akcje danego przedsiębiorstwa są obarczone wyższym ryzykiem (w przypadku negatywnego trendu na rynkach), ale alokowanie kapitału w takie aktywa daje szanse na spore zyski,
  • w sytuacji, gdy wartość bety dla akcji przedsiębiorstwa wynosi mniej niż 1,0, jego akcje są z zasady mniej wrażliwe w porównaniu z zachowaniem się całego rynku. A zatem, inwestycje są mniej ryzykowne, ale trudniej liczyć na dynamiczne wzrosty,
  • beta wynosząca 1,0 oznacza, że akcje spółki reagują w taki sam sposób, jak cała giełda. Praktyka pokazuje jednak, że taka sytuacja jest dość rzadko spotykana.
Przeczytaj:  Fascynująca historia kawy

Współczynnik beta. Podsumowanie

Współczynnik beta jest cennym narzędziem, które warto wykorzystywać podczas przeprowadzania analizy spółki na rynku kapitałowym. Może być ona z powodzeniem wykorzystywana podczas dokonywania wyceny akcji czy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że powinniśmy podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych ograniczać się do bety.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Obuwie robocze dla ochrony w miejscu pracy

Obuwie robocze odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i ochrony pracowników na różnych stanowiskach. Wielu zawodów wymaga specjalistycznego obuwia, które zapewnia komfort, trwałość i skuteczną ochronę przed różnymi zagrożeniami. Obuwie robocze jest nieodzownym elementem wyposażenia w branżach takich jak budownictwo, przemysł, gospodarka magazynowa, logistyka i wiele innych. Podstawowym celem obuwia […]
Obuwie robocze